Spolek KAMENICKO

PŘIJĎTE NA VEŘEJNÉ ZASEDÁNÍ ZOK

 
Datum konání: 22.05.2019

Často slýcháváme v Kamenici otázku: Proč obec prodala zámek? Jak mohl někdo něco takového dopustit? Podobné nářky jsou pochopitelné, když se podíváme, co se v Kamenici dnes opět odehrává. Kamenický zámek byl málem zbaven statutu kulturní památky. Kdo ví, co by se s ním stalo, kdyby se to podařilo… Nynější vlastník chtěl ještě před dvěma roky v zámku vybudovat učiliště. Když žádal o zrušení statutu kulturní památky, Národní památkový úřad tuto žádost zamítl s tím, že zřízení učiliště a památková ochrana takto významného památkového objektu nejsou v rozporu. Přesto Strojmetal postupoval ve věci dále a neustále se snažil o sejmutí památkové ochrany zámku. Nakonec se mu to s definitivní platností NEPODAŘILO. PROČ?

Jenom díky tomu, že některým zastupitelům a občanům nebylo jedno, že by měl být zámek „odpamátkován“. Poté, co byl v roce 1997 prodán italskému podnikateli, se nakonec občané postavili dalšímu záměru, který by zámku pravděpodobně nepřinesl nic dobrého. Podařilo se. Zámek zůstává kulturní památkou, za cenu velké snahy a nasazení, díky znalosti věci. Ale hlavně díky tomu, že jsme přestali být lhostejní k tomu, co se v naší bezprostřední blízkosti děje.

Je známou skutečností, že po roce 1990 se – paradoxně – zničilo a ničí více památek menšího významu (ne všechno je Karlštějn nebo Hluboká) než v éře socialismu. Národní památkový ústav dostal nálepku „prudiče“, který brání rozvoji podnikání. Peníze se staly všemocnou pákou. Morálka je téměř neslušné slovo. Ano, to vše 30 let po skončení výstavby socialismu. Mnozí tenkrát doufali, že všechno bude jinak. Není.

Proč tedy obec kdysi prodala zámek? Jednoduše proto, že to nikomu nevadilo. A pokud vadilo, tiše doma plakal a na veřejnosti mlčel. Tehdejší zastupitelé odprodej schválili – a hotovo! Pokud máte pocit, že je něco v nepořádku, nepomůže sedět doma a nadávat. Můžete se ozvat, nebo se minimálně zajímat o to, co se děje. Kdo s tím chce začít, má možnost již zítra, 22.05.2019 NA VEŘEJNÉM ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA OB­CE.

 

Obsah: Copyright 2016 - 2024 © Spolek KAMENICKO | Webdesign: Ondřej Doktor