Spolek KAMENICKO

Od zámku k zámku

 
Ilustrativní obrázek ke článku Od zámku k zámku Datum konání: 02.02.2019

Ringhofferovou cestou od zámku k zámku aneb Z Velkopopovicka do Kamenicka

Zimní spánek není nic pro nás! Již 2. února, tedy na Hromnice, jsme vyrazili „do terénu“. Spolek Kamenicko se nadchl pro nápad ZO ČSOP Velké Popovice vytvořit na tzv. Panské cestě, na úseku mezi zámky Lojovice a Štiřín, pět zastavení s informačními tabulemi, které by poutníka krajinou Velkopopovicka a Kamenicka upozornily na to, co by jeho očím nemělo zůstat skryto. Tato iniciativa se výborně snoubí s plány našeho spolku. I my jsme si totiž na letošní rok předsevzali vybudovat šest kulturně-historických zastavení v krajině v blízkosti zámku Štiřín. Domníváme se také, že Velkopopovicko a Kamenicko jako dva sousedící geografické celky, které jsou propojeny rodem Ringhofferů, by si měly tuto provázanost udržet i do budoucna, třeba i formou takovýchto občanských aktivit. Obě poznávací stezky jistě dobře naváží na nedávné oslavy 200. výročí narození Františka Ringhoffera III.

Zhruba šestikilometrovou trasu vycházky nazvané Od zámku k zámku si asi dvacítka účastníků zpestřovala mnoha zastaveními a diskusemi nad záměry, s nimiž nás seznamovala duše ZO ČSOP Velké Popovice, Mgr. Eva Šrailová, žena nezdolně sršící energií. Potěšující bylo, že k „Velkopopovičákům“ se přidali i „Kameničáci“. Pan Vlastimil Čelikovský, rodák z Velkých Popovic a znalec historie rodu Ringhofferů, s radostí předával své vědomosti dál. Občas jsme si pro samé debaty ani nevšimli, že nás začínají zábst nohy. Přesto jsme nakonec došli až ke Štiřínským studánkám. Mnozí z výletníků je viděli poprvé a bylo dobře, že již v důstojné podobě, po rekonstrukci některých z nich.

V dubnu bychom v rámci aktivit spolku Kamenicko chtěli pokročit v postupném vytváření a zčásti i obnovování stezky od sila v Šalvějové, lesem kolem Štiřínského rybníka a dále ke Štiřínským studánkám, které se postupně dostávají do povědomí jako technická památka lokálního významu i jako vzpomínka na rod Ringhofferů. Těšíme se, že se k nám v dubnu připojíte a společně uděláme něco nejen pro krajinu, ale především pro zvýšení povědomí místních o tom, že žijeme v místě, které bylo formováno téměř třemi generacemi rodu průmyslníků obdařených technickým umem i pokorou ke krajině.


Přiložené soubory

JPG. IMG_2201
JPG Dokument
JPG. IMG_2204
JPG Dokument
 

Obsah: Copyright 2016 - 2024 © Spolek KAMENICKO | Webdesign: Ondřej Doktor