Spolek KAMENICKO

ARCHEOLOGICKÁ VYCHÁZKA

 
Ilustrativní obrázek ke článku ARCHEOLOGICKÁ VYCHÁZKA Datum konání: 16.09.2017

Za archeologickými zajímavostmi Kamenicka

Zdálo se, že se proti nám spiklo počasí i nemoc pana Víznera, našeho průvodce po zaniklých tvrzích, vesnicích a po kolomazných pecích na území Kamenice. Nakonec se vše v dobré obrátilo. Počasí se neleklo dvacet pět statečných a za kolegu z muzea v Jílovém zaskočil obětavý Honza Pišna (Honzo, díky!), který o sobě tvrdí, že je již dvacet let archeolog-amatér. Od pahorku, kde kdysi stávala středověká tvrz Kameničky, jsme se přesunuli do Těptína, abychom tam uprostřed lesů hledali pozůstatky dávných vesnic a kolomazných pecí.

Je zajímavé, kolik staletí v krajině zůstávají známky dávných osídlení a činnosti člověka. Jen je nutné umět se dívat a vědět, co je možné najít. Existují ale i objektivní příčiny, které mohou bránit úspěchu expedice. V našem případě to byla nedávná těžba dřeva kolem Těptína. Tak jako archeologům brání v provedení neinvazivního archeologického průzkumu nepořádek (lahve, plechovky, dráty, pneumatiky apod.), nám hromady větví zanechané po lesních probírkách nedovolily najít zbytky tzv. středověkého trojdílného domu. Pozůstatky pecí tam opravdu jsou!

Doufáme, že i přes nepřízeň osudu se všem procházka líbila. Les nám sice „nevydal“ všechna archeologická tajemství, zato nabídl zástupy bedel jedlých. Aspoň něco! A my se pokusíme v příštím roce navázat tam, kde jsme letos skončili, tedy dojít od kolomazných pecí u Těptína na Skalsko. Půjdete s námi?


Přiložené soubory

JPG. IMG_8549 -1-
JPG Dokument
JPG. IMG_8551 -1-
JPG Dokument
JPG. IMG_8560 -1-
JPG Dokument
JPG. IMG_8561 -1-
JPG Dokument
JPG. IMG_8567 -1-
JPG Dokument
JPG. IMG_8569 -1-
JPG Dokument
JPG. IMG_8574 -1-
JPG Dokument
JPG. IMG_8575 -1-
JPG Dokument
JPG. IMG_8577 -1-
JPG Dokument
 

Obsah: Copyright 2016 - 2024 © Spolek KAMENICKO | Webdesign: Ondřej Doktor