Spolek KAMENICKO

Vlastivědná vycházka potřetí

 
Ilustrativní obrázek ke článku Vlastivědná vycházka potřetí Datum konání: 20.04.2017

Spolek Kamenicko se zapojil do oslav 200. výročí narození barona Františka Ringhoffera II. uspořádáním další z cyklu vycházek po Kamenici a okolí. Vzpomínky na zaniklou krajinu jsme letos zaměřili především na otisk aktivit rodiny Ringhofferových do podoby Kamenice.

Vpředvečer vycházky jsme museli vzývat všechny svaté, aby učinili přítrž vytrvalému dešti. Podařilo se. Sobotní ráno přivítalo více než třicítku zájemců o historii nesmělým sluníčkem. Náš průvodce Honza Pišna se ve výkladu soustředil na kamenický zámek s kostelem sv. Františka z Assisi a na hrobku rodiny Ringhofferových. V plánu byl i hospodářský dvůr, kde jsme byli ohlášeni, ale množství zajímavých informací o zámku, hrobce a kostele nám trochu narušilo harmonogram. Zato teď víme, že původní Kamenice se rozkládala v údolíčku pod zámkem, tedy tam, kde dnes vidíme haly Strojmetalu. Byla tam náves se školou a prádelnou, ale i dva hamry, vzniklé přestavbou původních mlýnů. Zámek tehdy tvořil opravdovou dominantu, lidé k němu z původní Kamenice vzhlíželi.

Už teď máme jasný plán na příští jaro. Opět navážeme tam, kde jsme letos skončili. Pokud se chcete dozvědět více, přijďte zase za rok.


Přiložené soubory

JPG. IMG_5358
JPG Dokument
 

Obsah: Copyright 2016 - 2024 © Spolek KAMENICKO | Webdesign: Ondřej Doktor