Spolek KAMENICKO

Prezentace záměrů Strojmetalu

 
Ilustrativní obrázek ke článku Prezentace záměrů Strojmetalu

Dialog s firmou SAF (Strojmetal Aluminium Forging s.r.o.)

Únorový Zpravodaj obce Kamenice přinesl pozvánku na veřejnou prezentaci záměrů firmy SAF v areálu kamenického zámku. Všichni v obci asi vědí, že tam probíhají rozsáhlé stavební práce. Rada obce se v úvodním textu k pozvánce zmiňuje o tom, že aktivity firmy ovlivňovaly a budou ovlivňovat život v obci, proto občané mají mít možnost se s nimi seznámit.

V Kamenici žije přes čtyři tisíce lidí. Hlediště sálu kulturního domu bylo zaplněno z velké části současnými a bývalými zaměstnanci Strojmetalu, kteří se přišli seznámit s plány svého zaměstnavatele. Ostatní občané obce byli v menšině. Není se čemu divit – termín prezentace vyšel – jako na potvoru – právě na jarní prázdniny a na svátek sv. Valentýna.

Prezentace spojená s promítáním byla srozumitelná. Kdo nevěděl, že SAF plánuje kromě učňovského střediska v budově zámku a mateřské školy v areálu zřídit také další strojírenské provozy, dozvěděl se to. A ještě mnoho jiných zajímavých věcí. Pokud jste tam nebyli a zajímá vás to, škoda, že vám to nevyšlo. Byla to také ideální příležitost se zeptat.

S dotazy to však vůbec nebylo jednoduché. Jestliže někdo položil „choulostivou“ otázku např. ohledně hluku, kterým provoz obtěžuje některé části Kamenice, dostalo se mu v první řadě odpovědi z obecenstva. Dotyčný tazatel se dozvěděl, že je „náplava“, že v životě nic nedokázal, tedy ať drží ústa. Komentáře z obecenstva k mému dotazu ohledně toho, jestli nikomu nevadí, že parkoviště je naplánováno uprostřed parku, byly rovněž vyčerpávající. Zaznělo například, že jsem „čůza“. V takto kulturním prostředí, za jekotu, pískotu a povykování na ty, kteří nepatří do fanklubu, si řada lidí své dotazy raději nechala pro sebe, jak mi později řekli.

Slovo si vzal také pan radní Valášek. Vysvětlil panu inženýru Jelínkovi, že zastupitelé mají problém s tím, že SAF podal na obec žalobu o 100 miliónů korun a odmítá ji stáhnout. Proto nesouhlasili s podpisem tzv. memoranda, o němž se pan generální ředitel několikrát během prezentace zmínil. Z debaty na toto téma v podstatě vyplynulo, že je to obchod jako každý jiný: žaloba bude stažena, pokud obec připustí změnu územního plánu. Něco za něco.

Starosta obce tlumočil panu inženýru Jelínkovi, spolumajiteli Strojmetalu, obavy některých občanů, že přibude kamiónů uvnitř Kamenice. Ještě nestačil ani domluvit a byl rázně okřiknut obecenstvem, že nemá co mluvit o kamionech, on, který dopustil, jak vypadá dopravní situace v okolí školy.

Nutno dodat, že vždy po „overtuře“ ze strany obecenstva odpovídal na dotazy i pan generální ředitel. Tento scénář se opakoval. Setkání sice svolal pan starosta, jak nám pan inženýr Jelínek několikrát zdůraznil, ale režie byla zcela v rukách Strojmetalu. Na závěr požádal pan radní Valášek pana generálního ředitele, aby jeho architekti zpracovali návrh změny územního plánu. Zastupitelé jej prý posoudí…

 

Obsah: Copyright 2016 - 2024 © Spolek KAMENICKO | Webdesign: Ondřej Doktor