Spolek KAMENICKO

Bezpečně po silnicích?

 
Ilustrativní obrázek ke článku Bezpečně po silnicích?

Bezpečně po silnicích?

Pár dní před koncem letních prázdnin došlo k další havárii na silnici mezi Štiřínem a Želivcem. Nehoda se – naštěstí – obešla bez zranění. Bílá dodávka se „jen“ několikrát na silnici otočila přes střechu poté, co řidič, jedoucí od Želivce nepřiměřenou rychlostí, nezvládl mírně klopenou zatáčku, vyjel ze silnice a následně přeletěl do protisměru opět mimo silnici. Po dalším trhnutí volantem se auto již neudrželo na kolech. Napříč silnicí se dokutálelo téměř až do Štiřína. Přijela policie, hasiči, provoz na této silničce se na chvíli zastavil.

Naštěstí tudy nikdo právě nešel pěšky ani nejel na kole. Po této silnici chodí totiž lidé ze Štiřína, ale i ze Všedobrovic či Řepčic od autobusů přijíždějících z Prahy na Želivec, nebo opačným směrem. Na Želivci má sice zastávku spoj č. 461, avšak nenavazuje na autobusy přijíždějící od Prahy. Před zhruba třemi lety se o návaznosti těchto spojů aktivně jednalo na OÚ se zástupci ROPIDu, ale bez valného výsledku. Spoj č. 461 je primárně vázán na vlaky ve Stránčicích. To je priorita v rámci systému integrované dopravy.

Ale co občané, kteří jsou denně vystavováni nebezpečí? Je mezi nimi čím dál více dětí, které navštěvují pražské školy. Pokud nedokážeme změnit dopravní systém, uměli bychom alespoň vybudovat jednoduchou stezku pro pěší a cyklisty mezi Želivcem a Štiřínem? Podél silnice jsou soukromé pozemky, domluva s jejich majiteli může být problematická. Ale zkusil to už někdo? Navíc, od Štiřína kdysi vedla mezi poli až na Želivec cesta. Pokud byla obecní, nestálo by zato ji obnovit? Nebylo by také dobré umístit na tuto silnici dopravní značku omezující rychlost na méně než 70 km/hod? Nebo je snad lepší nedělat nic a čekat, až kromě policie a hasičů bude muset na místo nehody přijet – v lepším případě – i sanitka?

 

Obsah: Copyright 2016 - 2024 © Spolek KAMENICKO | Webdesign: Ondřej Doktor